Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

INDEMNIZATIA DE CRESTERE A COPILULUI

BUna ziua.ma numesc Clara si am 24 ani.momentan sunt in concediul de crestere a copilului de 1 an si 2 luni perioaa pentru care am optat fiind de 2 ani.eu beneficiez de icc de pe urma facultatii.intrebare e urmatoarea.vreau un al doilea copil.problema esteca nu stiu cum sa procedez daca in momentul in care nasc voi depasi perioada de 2 ani a primului copil? Pot sa ma angajez cu norma de 2 ore ca sa completez lunile lipsa pana la nasterea celui de-al doilea copil? Problema e ca nu stiu daca se cumuleaza perioada de ccc a primului copil cu perioada in care voi fi angajata 2-3 luni de ex pana la nasterea celui de-al doilea copil
1. Daca va angajati imediat dupa CCC1 veti beneficia de CCC2 deoarece in cele 12 luni eligibile intra si perioada in care ati fost in CCC1.

2. Angajarea poate sa fie si cu timp partial (chiar si o ora pe zi sau pe saptamana).