Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... trecere casa pe numele fetei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

trecere casa pe numele fetei

Buna ziua, va rog daca puteti ajuta cu un raspuns .
Acum 6 ani a murit cumnatul meu, lasand in urma o casa batraneasca in Bucuresti.
Acesta neavand sotie si nici mostenitori, casa a revenit fratelui lui, sotul meu.
Acum 2 ani, sotul meu s-a imbolnavit de teribila boala Alzhaimer.Dementa Alzheimer. Intrebarea mea este, cum pot trece casa pe numele fetei noastre.
Va multumesc
Va trebui mai intai sa solicitati punerea persoanei bolnave sub interdictie judecatoreasca, caz in care se va desemna un tutore.
La vanzare aveti nevoie de autorizarea instantei de tutela.
Daca nu mai aveti si alti copii care sa isi doreasca si ei locuinta, puteti astepta cursul firesc al vietii, pina cand fiica isi va intra in drepturi prin mostenire.
Ne trebuie mai multe date: de ce doriti sa o "transferati", daca mai aveti alti copii, daca aveti in alta parte unde sta etc.
prin ce act a revenit casa sotului dvs, prin succesiune?

Vezi:
[ link extern ]