Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca!!!

Va rog frumos sa-mi spuneti ce lege reglementeaza faptul ca angajatului se face contract din prima zi de munca,urmand ca in termen de 20 de zile sa fie inregistrat la ITM??Va multumesc!!!!
Lege nr. 130/1999 Republicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 190 din 20/03/2007
privind unele măsuri de protecţie a persoanelor încadrate în muncă
Art. 1. - Contractele individuale de muncă încheiate de următoarele categorii de angajatori vor fi înregistrate, în termen de 20 de zile de la data încheierii lor, la inspectoratele teritoriale de muncă:
a) persoanele fizice;
b) societăţile comerciale cu capital privat;
c) asociaţiile cooperatiste;
d) asociaţiile familiale;
e) asociaţiile, fundaţiile, organizaţiile sindicale şi patronale;
f) orice alte organizaţii care sunt constituite şi funcţionează potrivit legislaţiei române.
BRANDY_B a scris:

Va rog frumos sa-mi spuneti ce lege reglementeaza faptul ca angajatului se face contract din prima zi de munca,urmand ca in termen de 20 de zile sa fie inregistrat la ITM??Va multumesc!!!!

Legea nr.130/1999 prevede ca , contractele individuale de muncă încheiate de anumite categorii de angajatori vor fi înregistrate, în termen de 20 de zile de la data încheierii lor, la inspectoratele teritoriale de muncă-