avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... marire pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

marire pensie alimentara

fosta sotie m a dat in judecata pentru marire pensie alimentara,meu acum 3 ani am schimbatlocul de munca pentru un salar mai mare.poate cere sa i platesc pensie marita de cand mi am schimbat locul de munca?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 16:36, 18 Septembrie 2014
Pana acum ati avut pensia stabilita in suma fixa sau in procent din venituri?

Teoretic majorarea se poate cere numai de la data introducerii actiunii in instanta.
a fost o suma fixa. multumesc pt raspuns
Depinde daca din cauza dv. nu a cerut pana acum marirea, nu stiu care e situatia si relatia dintre voi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cheltuieli judecatoresti la marire pensie alimentara andreiionel andreiionel Daca fosta sotie ma da in judecata pentru marire pensie alimentara si isi ia avocat...la sfarsitul procesului..trebuie sa ii platesc cheltuielile ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie alimentara Gabriela Cristina D Gabriela Cristina D Buna seara! Sunt divortata de 4 ani si,desi fostul sot a fost promovat si i s-a marit salariul, nu am facut nici un demers pana acum pentru majorarea pensiei ... (vezi toată discuția)
Ajutor!ce mai pot face?in legatura cu pensia fetitei. diana.eugenia diana.eugenia Ma numesc Diana si am o fetita sunt divortata din 10.10.2007 pana acuma prin sentinta civila am primit pensie alimentara in \\\"favoare a minorului\\\" in ... (vezi toată discuția)