avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... legislatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

legislatie

Buna ziua.Pe scurt: am fost angajata la o firma de transport international astfel:din data de 08-12-2010 pana in data de 21-11-2011 cu jumatate norma; din data de 21-11-2011 pana in data de 30-09-2012 norma intreaga;din data de 30-09-2012 pana in data de 30-09-2014 concediul pentru cresterea copilului.Intrebarea mea este:am dreptul la somaj in cazul in care firma nu are post de lucru pentru mine? Daca da ,cate luni? Va multumesc si rog,daca se poate, sa am un raspuns cat mai repede posibil. O zi buna!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 21:00, 17 Septembrie 2014
Daca sunteti concediata cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) puteti beneficia de indemnizatie de somaj pe o perioada de 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept la somaj!!! alecsa11 alecsa11 Din Martie 08. 2012 pana in Februarie 08. 2014 am fost in CCC, conform legii am depus cererea de reîntoarcere la serviciu cu o luna mai devreme de ... (vezi toată discuția)
Contract de munca semnat de patron stefan 2003 stefan 2003 Am lucrat 11 luni la o firma,cand nu a mai avut nevoie de noi , (santem 3 in situatia asta) ,si am cerut decizia de incetare a muncii si contractul pe care nu ... (vezi toată discuția)
Concediere angajat ncris78 ncris78 O societate vrea sa concedieze un angajat ce lucreaza cu jumatate de norma. Acesta este momentan in concediu de odihna. Ce demersuri trebuia sa faca ... (vezi toată discuția)