Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... legislatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

legislatie

Buna ziua.Pe scurt: am fost angajata la o firma de transport international astfel:din data de 08-12-2010 pana in data de 21-11-2011 cu jumatate norma; din data de 21-11-2011 pana in data de 30-09-2012 norma intreaga;din data de 30-09-2012 pana in data de 30-09-2014 concediul pentru cresterea copilului.Intrebarea mea este:am dreptul la somaj in cazul in care firma nu are post de lucru pentru mine? Daca da ,cate luni? Va multumesc si rog,daca se poate, sa am un raspuns cat mai repede posibil. O zi buna!
Daca sunteti concediata cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) puteti beneficia de indemnizatie de somaj pe o perioada de 6 luni.