Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare administrator

Poate fi schimbat din actul constitutiv un administrator daca el nu este de acord si nu semneaza hotararea? Actualul act prevede ca cei doi sa poata lua decizii numai impreuna.
Buna seara,

Administratorul in discutie este si asociat? (Altfel nu imi explic de ce ar trebui sa semneze hotararea de revocare). In caz afirmativ, cu ce participare la capital?

Multumesc
Da, administratorul este si asociat si are 28%. Mai sunt 2 asociati unul cu 20% si unul cu 52%. Cel cu 20% a vandut partile celui cu 52%.
Buna seara,

De principiu nu este exclus sa se poata schimba administratorul chiar si impotriva vointei asociatului care detine 28%. Trebuie analizate dispozitiile actului constitutiv referitoare la cvorumul de vot.

Noi va putem ajuta cu analiza dispozitiilor actului constitutiv si acordarea consultantei in acest sens. Daca aveti nevoie de opinia noastra va rugam sa transmiteti actul constitutiv (ultima versiune actualizata) la adresa noastra de mail.