Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Activitate de comert in Europa privind Intreprinderea ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Activitate de comert in Europa privind Intreprinderea Individuala

As dori sa aflu ce este prevazut in de lege si care este Paragraful/articolul din Legea finantelor care guverneaza sa care se aplica in cazul unui actiuni comerciale ale unei Intreprinderi Individuale . Prim ordial referitor la TVA dar si din alte aspecte .

Cu respect
Nu am inteles nimic din cerere... Si cred ca nimeni. Reformulati , va rog.
Buna ziua !
As dori sa stiu care Capitol. /articol din Legea fiscala reglementeaza activitatea comerciala/achizitii intercomunitare pentru Intreprinderea Individuala si care sunt conditiile care trebuiesc implinite de un I.I.ca sa poate desfasura aceasta activitate !
Un II isi are reglementat statutul pe baza legii pfa urilor, II si AF. ( OG 44/2008, daca nu ma insel)
Dar, din moment ce desfasoara activitati legate de TVA import export..etc trebuie sa respecte codul fiscal. Si nu conteaza daca este neplatitor de tva. Tot are treaba cu tva ul cand factureaza intracomunitar catre platitori de TVA...
Nu exista nimic de genul : "Un II are de facut asta, de depus asta..etc...". Are treaba sa factureze intracomunitar: Trebuie sa cititi din codul fiscal capitolul cu TVA-ul. Lucreaza cu nerezidenti: Exista in codul fiscal un capitol intreg despre nerezidenti... Are salariati sau contracte civile... balamuc.. Trebuie citit tot codul fiscal... nu exista capitol separat.. sunt amestecate... SAMD.
De ar fii treaba asa de simpla.. sa ai treaba cu un II si sa te duci exact "intr-un loc" sa vezi ce ai de facut.. Dar..nu este din pacate...