Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ref.spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ref.spor vechime

Va rog sa-mi spuneti daca somajul constituie vechime in munca intrucat societatea noastra are un contract de munca pe unitate care prevede sporuri de vechime in functie de transe de vechime (de ex. pt. o vechime cuprinsa intre 3 si 5 ani se acorda un spor de vechime de 5% s.a.m.d.). Intrebarea mea se refera strict la vechime in munca si nu la stagiu de cotizare pentru pensie. Mi-ar fi de mare folos un raspuns cu mentionarea articolelor din lege .
Multumesc foarte mult!
~ Conținut șters la cerere ~
Despre ce perioada de somaj este vorba ?
Mesaje reeditate

@ daniela-claudia

Data post: Joi, 18 Septembrie 2014, 12:27
Subiect: vechime in munca

Va rog sa-mi spuneti daca somajul constituie vechime in munca intrucat societatea noastra are un contract de munca pe unitate care prevede sporuri de vechime in functie de transe de vechime (de ex. pt. o vechime cuprinsa intre 3 si 5 ani se acorda un spor de vechime de 5% s.a.m.d.). Intrebarea mea se refera strict la vechime in munca si nu la stagiu de cotizare pentru pensie. Mi-ar fi de mare folos un raspuns cu mentionarea articolelor din lege .
Am primit un raspuns in acest sens si anume, nu constituie vechime intrucat Codul muncii prevede ca"Munca prestata in baza unui contract indivudual de munca constituie vechime" insa Legea somajului nr.1/1991 prevede "Perioada pentru care o persoana este indreptatita sa primeasca ajutor de somaj sau ajutor de integrare profesionala constituie vechime in munca si in aceeasi unitate".Nu am gasit nimic insa in Legea 76/2002
Multumesc foarte mult!

@ Bruta
Data post: Joi, 18 Septembrie 2014, 12:52

Daca a primit indemnizatie de somaj in baza Legii nr. 1/1991 constituie vechime in munca si poate fi valorificata la calculul sporului de vechime. (vezi art 15)
La 01.03.2002 a intrat in vigoare Lg 76/2002 care abroga Lg 1/1991, iar de la aceasta data perioada de somaj nu mai este recunoscuta ca fiind vechime in munca.

@ Slavinia
Data post: Joi, 18 Septembrie 2014, 13:01

Legea somajului nr.1/1991 a fost abrogata de Legea 76/2002.

Somajul acordat in baza Legii nr. 76/2002 nu este vechime in munca, dar este luat in calcul pentru stabilirea punctului de pensie, fiind stagiu de cotizare. Numai perioada de somaj acordata in baza legii 1/1991 reprezinta vechime in munca, potrivit acestei legi.

Codul muncii stipuleaza clar ca vechimea in munca este atestata numai de activitatea desfasurata in baza unui contract de munca.

Cred ca e destul de explicit.