Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozit locuinta pe 10 ani
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozit locuinta pe 10 ani

In baza legii nr.15/2003 a obtinut un teren pe care mi-am construit o locuinta din fonduri proprii.
Avand in vedere ca in legea sus mentionata se specifica faptul ca proprietarii care si-au construit o locuinta noua pe terenul in cauza beneficiaza de scutirea de impozit pe cladire o perioada de 10 ani, cei de la Directia de Taxe si Impozite ma pun sa platesc impozitul pe locuinta, motivand faptul ca nu ma incadrez in art. 7-9 din Legea locuintei 114/1996.
Daca iti construiesti locuinta din fonduri proprii in baza Legii nr.15/2003 nu beneficiezi de scutirea de impozit pe locuinta timp de 10 ani?
Sunt interesata de subiectul acesta, te rog sa ne tii la curent.