avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1515 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozit locuinta pe 10 ani
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozit locuinta pe 10 ani

In baza legii nr.15/2003 a obtinut un teren pe care mi-am construit o locuinta din fonduri proprii.
Avand in vedere ca in legea sus mentionata se specifica faptul ca proprietarii care si-au construit o locuinta noua pe terenul in cauza beneficiaza de scutirea de impozit pe cladire o perioada de 10 ani, cei de la Directia de Taxe si Impozite ma pun sa platesc impozitul pe locuinta, motivand faptul ca nu ma incadrez in art. 7-9 din Legea locuintei 114/1996.
Daca iti construiesti locuinta din fonduri proprii in baza Legii nr.15/2003 nu beneficiezi de scutirea de impozit pe locuinta timp de 10 ani?
Cel mai recent răspuns: elia8 , utilizator 14:40, 26 Septembrie 2014
Sunt interesata de subiectul acesta, te rog sa ne tii la curent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa noua, taxe si impozite maustec maustec buna ziua! Am si eu o foarte mare nelamurire: acum 3 ani de zile consiliul local mi-a atribuit un teren de 500 mp, conform legii 15/2003, teren destinat ... (vezi toată discuția)
Impozit locuinta noua prin prima casa seti seti Buna ziua, In 2010 am achizitionat o locuinta noua prin programul Prima Casa in bloc nou de locuinte. De curand am aflat de legea locuintei nr.114 /1996 ... (vezi toată discuția)
Impozit locuinte proiectareconstructii2007 proiectareconstructii2007 Buna ziua! Am citit despre o prevedere a Codului Fiscal ce prevede scutirea de impozit pe cladiri pentru locuintele individuale construite cu finantare din ... (vezi toată discuția)