Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj 1
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj 1

Buna ziua,
Un prieten a cumparat un teren cu contract de vanzare-cumparare. Ulterior s-a casatorit si a plecat din localitate. Un frate a lui a primit imputernicire din partea prietenului sa construiasca o casa pe acel teren, sa faca contracte pt utilitati in numele prietenului si sa locuiasca acolo. Ulterior, prietenul meu i-a vandut fratelui sau terenul si casa prin contract de vansare-cumparare. Intrebarea este: avea voie sa vanda terenul si casa fara acordul sotiei prietenului? Terenul il avusese inainte de casatorie dar casa a fost construita pe perioada casatoriei. Acum prietenul meu a divortat si doreste sa stie daca va avea probleme cu acel contract de vanzare-cumparare teren si casa.
Va multumesc anticipat.
In cazul in care a fost construita cu banii prietenului, obtinuti in timpul casatiriei, casa era si proprietatea sotiei.
Avea nevoie de acordul ei.
AvTudor_com, utilizator
Nu inteleg un lucru: casa pana la urma proprietatea cui este? A proprietarului terenului sau a celui care a construit?
Casa a fost construita pe numele prietenului in perioada casniciei acestuia. Ulterior prietenul a vandut casa si terenul fratelui sau, prietenul meu fiind tot casatorit. Acum prietenul meu este in partaj si doreste sa stie daca sotia sa poate ataca contractul de vanzare-cumparare a casei si terenului.
Este greu de dovedit ca banii pt constructie casei au fost dati de prietenul meu sau de fratele sau. Sigur, contractele de utilitati (gaze, apa, electric) precum si Autorizatie de constructie au fost pe numele prietenului meu. El doreste sa stie daca acel contract de vanzare-cumparare poate fi atacat in instanta de sotia sa (ce sanse de casrig ar fi?)

[ pt a completa un mesaj, folositi functia editeaza]
gi-jane2, moderator
Casa construita este un bun comun, nu avea dreptul sa o vanda fara acordul sotiei. Da, poate fi contestata vanzarea si chiar obtinerea anularii vanzarii , mai ales ca prietenul a "vandut" casa fratelui sau . De fapt , si-a insusit dreptul sotiei , pe ascuns .