avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita ap.
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita ap.

Exista un apartament 2 camere.Unul este proprietar si altul uzufruct viager. Daca se scoate la licitatie din cauza de neplata intretinere, cine primeste banii de pe urma licitatiei?
In contractul de v/c al apartamentului scrie, ca: vanzatorul a cerut 18mii euro. Cumparatorul a dat 15mii Euro iar uzufructul a donat 3mii Euro cumparatorului cu conditia, sa nu vanda sau sa amaneteze ap.cat traieste cel ce a donat cei 3mii. Apartamentul a costat 18mii euro.
Mulumesc mult de ajutor.
Cel mai recent răspuns: kkmak , utilizator 01:56, 20 Septembrie 2014
Daca bunul imobil=apartamentul face obiectul unei executari silite la cererea asociatiei de proprietari,suma obtinuta prin licitatie va fi preluata de creditor asociatie de proprietari
Nu are relevanta suma achizitie apartament in conditiile in care dv precizati ca actualmente bunul imobil este executat silit
Nu exista nicio legatura intre pretul de tranzactionare si cel la care se poate adjudeca imobilul,pretul putand fi mai mic decat evaluarea initiala
Banii ii primeste asociatia si proprietarul restul ramas.
Datoria la asociatie este de cca 250euro. Ma intereseaza restul ramas cum se imparte sau cine il primeste? Proprietarul sau uzufructul. multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament cu datorii la intretinere mircearek mircearek Salutare. Am un apartament, pe numele meu, maicamea are drept de uzufruct viager(momentan doar maicamea locuieste in el). In decursul anilor, s-a adunat la ... (vezi toată discuția)
Dobandirea unui imobil prin licitatie - executare silita - grevat de uzufruct viager pentru doi dintre cei trei debotori ileanadam ileanadam doresc sa particip la o licitatie privind executarea silita a unui imobil (casa) grevat de: - ipoteca in favoarea creditoarei (Reiffeisen) si - de uzufruct ... (vezi toată discuția)
Somație abuzivă de scoatere la licitație apartament deținut ca nudă proprietate, cu clauză de întreținere și uzufructuar mama mea. cum pot înlătura abuzul? ravita ravita Situatia mea este urmatoarea : am imprumutat privat suma de 8800 euro in ianuarie 2008 . Judecatoria Timisoara admite cererea si autorizeaza creditorul sa ... (vezi toată discuția)