Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vanzare apartament cu datorii la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vanzare apartament cu datorii la intretinere

Salutare.

Am un apartament, pe numele meu, maicamea are drept de uzufruct viager(momentan doar maicamea locuieste in el). In decursul anilor, s-a adunat la intretinere undeva la 44.000 RON(nu stiam daca se plateste sau nu intretinerea, am fost plecat din tara, etc).

Am decis sa vand apartamentul inainte sa-mi fie scos la licitatie si sa nu ma aleg cu nimic.

Intrebarea 1: care sunt pasii de vanzare a unui apartament cu datorii la asociatia de proprietari?
Intrebarea 2: in cazul in care se scoate la licitatie, din ce-am mai citit, se scoate cu pretul de pornire fiind unul evaluat, exista vreo sansa sa fie evaluat la un pret mai mic decat e datoria? (pe piata, in aceasi zona, apartamente de aceasi dimensiune, nr de camere, etc), se vand undeva la 20.000 de euro.
Intrebarea 3: daca evaluarea s-ar face la un pret mai mic decat e datoria, ce se intampla cu restul datoriei de la asociatia de proprietari?

Multumesc.

O zi buna,
Mircea

PS.stiu ca maicamea va trebui sa fie de acord pt ca are acel drept de uzufruct viager. :-)
Sunt doua situatii:
1) Il vindeti de buna voie, caz in care trebuie:
- fie sa platiti datoria de buna voie si sa luati adeverinta de la asociatie,
- fie sa isi insuseasca cumparatorul obligatia platii acelei datorii
.
2) Dvs ca proprietar (debitor) sunteti executat silit de catre asociatie (creditor), care va scoate apartamentul la licitatie (ma rog, dupa parcurgerea unei proceduri, judecata, executor, etc). Apartamentul se adjudeca:
- la un pret mai mare decat datoria si atunci se plateste datoria si diferenta va revine dvs.
- la un pret mai mic decat datoria si atunci se retine suma din valorificarea apartamentului, iar pentru diferenta dvs. veti fi urmarit in continuare pe alte bunuri sau conturi, venituri, etc.

Logic ca este de preferat sa va vindeti singur apartamentul (la pretul pietii) dacat sa vi-l vanda executorul pe doi bani.