Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tulburare de posesie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tulburare de posesie

Buna ziua,
Mi-a fost tulburata posesia (rupere gard, construire..) si am facut sesizare la Politie in august an curent, dupa 15 sept am fost chemata pentru o declaratie la Politie si pentru verificarea situatiei in teren, reprosandu-mi tot mie ca "daca nu locuiesc acolo ca sa pazesc terenul...".
Am primit nr dosar dat de Politie si Procuratura, dar inteleg ca voi avea un raspuns la anul si daca nu imi va conveni mi se va da termen sa il contest.
Credeam ca art 265 Cod Penal presupune o interventie mai rapida si mai ferma, o condamnare penala.
Nu e normal sa i se impuna sa darame constructia pe care a facut-o pe terenul meu?
Carei institutii sa ma mai adresez?
Solicitați instanței civile pe calea ordonanței președințiale obligarea pârâtului la sistarea temporară a lucrărilor de construcție odată cu introducerea unei cereri în grănițuire prin care să se restabilească linia de hotar între cele două proprietăți.

Dacă cel care construiește a obținut autorizație de construire exact pe acel amplasament va fi mai greu să-l opriți.