Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minori, partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minori, partaj

doresc sa divortez din cauza neintelegerilor,avem doi copii 13 si 9 ani ,locuim intr-un apartament la care mai avem rate de achitat la banca,sotia nu doreste divortul si impartirea bunurilor
ce se intampla in acest caz cu copiii si cum se impart bunurile?
Cum vreti dvs sa impartiti apartamentul ?
sa se vanda din suma obtinuta se achita datoria si restul se imparte la doi
copiii au dreptul la o cota parte din apartament?
Copiii au drepturi doar la decesul părinților, in rest sunteți obligați, pina la o virsta, cu Întreținerea, creșterea si educarea lor.
marisus a scris:

sa se vanda din suma obtinuta se achita datoria si restul se imparte la doi
copiii au dreptul la o cota parte din apartament?

Doar daca niciuna din parti nu doreste sa i se atribuie ap, se va vinde.
Incercati sa ajungeti la o intelegere cu sotia, chemati-o la mediere.. ar fi in detrimentul ambilor sa apelati la instanta, sa platiti taxa de timbru de 3 %, sa ajungeti sa vindeti casa la licitatie, cred ca nici datoria n-o mai acoperiti.
Gasiti cumparator impreuna si vindeti, asta daca sotia nu poate prelua ratele macr cu ajutorul familiei ei.
Dupa vanzare mama are unde locui cu copiii sau nu va intereseaza ?