avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minori, partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minori, partaj

doresc sa divortez din cauza neintelegerilor,avem doi copii 13 si 9 ani ,locuim intr-un apartament la care mai avem rate de achitat la banca,sotia nu doreste divortul si impartirea bunurilor
ce se intampla in acest caz cu copiii si cum se impart bunurile?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:01, 23 Septembrie 2014
Cum vreti dvs sa impartiti apartamentul ?
sa se vanda din suma obtinuta se achita datoria si restul se imparte la doi
copiii au dreptul la o cota parte din apartament?
Copiii au drepturi doar la decesul părinților, in rest sunteți obligați, pina la o virsta, cu Întreținerea, creșterea si educarea lor.
marisus a scris:

sa se vanda din suma obtinuta se achita datoria si restul se imparte la doi
copiii au dreptul la o cota parte din apartament?


Doar daca niciuna din parti nu doreste sa i se atribuie ap, se va vinde.
Incercati sa ajungeti la o intelegere cu sotia, chemati-o la mediere.. ar fi in detrimentul ambilor sa apelati la instanta, sa platiti taxa de timbru de 3 %, sa ajungeti sa vindeti casa la licitatie, cred ca nici datoria n-o mai acoperiti.
Gasiti cumparator impreuna si vindeti, asta daca sotia nu poate prelua ratele macr cu ajutorul familiei ei.
Dupa vanzare mama are unde locui cu copiii sau nu va intereseaza ?



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort + partaj gheorghe175 gheorghe175 Buna ziua Din pacate cred ca si eu ( noi ) vom ajunge la divort . Avem cu sotia impreuna si o fetita de 7 ani . Am mai multe intrebari : - Inainte de ... (vezi toată discuția)
Partaj cu 2 proprietati ladym7738 ladym7738 Am divorțat după 18 ani de căsnicie. Înainte de a mă căsători am primit de la serviciu un apartament. Când s-au dat apartamentele spre vânzare ... (vezi toată discuția)
Divort/cale amiabila iuli113 iuli113 Buna ziua, Am urmatoarea speta: M-am casatorit anul trecut,anul acesta in luna mai mi-am cumparat impreuna cu sotia un apartament prin prima casa-valoare ... (vezi toată discuția)