Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... functionar public - consilier juridic
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

functionar public - consilier juridic

Buna ziua! Am situatie mai complicata de explicat, sper sa ma fac inteleasa : sunt functionar public, inspector,cu studii juridice, cu definitivatul dat ca avocat;m-am reintors la munca dupa CIC si seful vrea sa ma "treaca" pe functia de consilier jur.La institutia unde lucrez exista deja un post de cons. jr. ocupat de altcineva dar se doreste aceasta schimbare. As vrea sa stiu : 1.grila de salarizare a cons. jr. este aceeasi cu cea a inspectorului? Adica daca tot va tb. sa indeplinesc functia, voi fi platitta mai mult? Persoana de la R.U. spune ca nu e nici o diferenta dar am indoieli.
2.Cum ma voi putea prezenta in instanta daca va fi cazul?
Multumesc mult!
Pentru a ocupa functia de cons juridic va trebui sa sustineti un concurs. Salariul va fi cel prevazut in grila de salarizare corespunzatoare postului scos la concurs.
sunt functii similare, iar in legea 284/2010 sunt pe aceeasi incadrare. Prezentarea in instanta se face prin delegare de catre conducatorul institutiei.