Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bariera auto si dreptul la acces
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bariera auto si dreptul la acces

Buna.
Este prima oara cand va scriu asa ca am sa va rog sa-mi iertati stangacia in exprimare.
Problema mea este urmatoarea: eu locuiesc ca si chirias (impreuna cu prietena mea- amandoi fiind trecuti in contractul de inchiriere si in cartea de imobil) intr-un bloc care imparte: un drum de acces si o curte comuna (de aici fiind trecerea spre o alta curte) impreuna cu alte 3 blocuri si 2 case. Pe acest drum de acces una dintre asociatiile de locatari doreste sa amplaseze o bariera auto pe motiv ca toata lumea parcheaza in curtea blocului (ar fi vb despre curte, cea prin care se face trecerea in cealalta).
Cand s-a discutat aceasta problema intr-o sedinta ni s-a comunicat aceasta intentia (de a construi bariera) si pretul care revine fiecarui posesor auto. Dar in momentul in care am pus mai multe intrebari mi s-a comunicat ca eu nu voi avea acces in curtea blocului deoarece conduc o masina de serviciu. :stunned:.(si primaria nu ar permite accesul).
Care ar fi variantele mele de a impiedica aparitia acelei bariere?
Se poate ca, pe un spatiu public, curte (nu parcare amenajata), drum de acces sa apara aceasta bariera?
Este posibil ca sa am intr-adevar accesul blocat de la primarie? Chiar vine primaria si verifica cine parchea in spatele blocului?
Va multumesc mult.
mahi a scris:

Este OK. Va multumesc tuturor pentru opiniile oferite. Era oricum in plan sa ajung la peimarie sa discut cu ei, acum remarc ca nu am de ales. Mai e si varianta sa ma mut.
Va multumesc inca odata.
nu cred ca veti avea mare intelegere acolo dat fiind faptul ca sinteti chirias. aceasta treaba trebuie facuta de proprietar, singurul in masura sa ceara asa ceva. totusi puteti incerca.
multa bafta !