avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune teren

Buna ziua,

In urma decesului bunicului meu, tatal meu, unic mostenitor, a dorit sa faca succesiunea unui teren agricol si a casei parintesti, dar s-a lovit de urmatoarea problema : pe titlul de proprietate al terenului,prenumele bunicului meu a fost trecut gresit, Costica (asa cum era cunoscut in sat),in loc de Constantin, asa cum este trecut in certificatele de nastere, respectiv de deces.
Ce se poate face in aceasta situatie ?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: esanu doina , utilizator 23:00, 25 Septembrie 2014
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie rectificat titlu.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate cere corectarea titlului...! Emitentul, sa modifice si sa corecteze eroarea materială
Titlul a fost emis de catre Comisia locala a primariei comunei de domiciliu a bunicului meu.
In baza caror acte si care este temeiul legal cf. caruia se poate corecta titlul ?
Este necesara deschiderea unei actiuni civile in instanta ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, bunicul meu, (decedat in anul 2005), in calitate de ... esanu doina esanu doina Buna ziua, Bunicul meu, (decedat in anul 2005), in calitate de veteran de razboi, a fost improprietarit cu un lot de pamant. Din pacate, pe Titlul de ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere cu numele de familie gresit kriss64 kriss64 Bunica mea, Andrei (Iova -prenumele tatalui) Tana,s-a casatorit cu Constantin (Eftimie- prenumele tatalui) Gheorghe. In urma casatoriei au rezultat doi copii, ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa faca tata daca are diferenta de prenume intre bi si certificatul de nastere? luciancurescu luciancurescu La 84 de ani tata a pierdut certificatul de nastere.Fiiindu-i necesar la deces a facut cerere la primaria comunei unde domiciliaza sa i se elibereze alt ... (vezi toată discuția)