Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune teren

Buna ziua,

In urma decesului bunicului meu, tatal meu, unic mostenitor, a dorit sa faca succesiunea unui teren agricol si a casei parintesti, dar s-a lovit de urmatoarea problema : pe titlul de proprietate al terenului,prenumele bunicului meu a fost trecut gresit, Costica (asa cum era cunoscut in sat),in loc de Constantin, asa cum este trecut in certificatele de nastere, respectiv de deces.
Ce se poate face in aceasta situatie ?

Va multumesc.
Trebuie rectificat titlu.
Se poate cere corectarea titlului...! Emitentul, sa modifice si sa corecteze eroarea materială
Titlul a fost emis de catre Comisia locala a primariei comunei de domiciliu a bunicului meu.
In baza caror acte si care este temeiul legal cf. caruia se poate corecta titlul ?
Este necesara deschiderea unei actiuni civile in instanta ?