Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de cetatean strain
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de cetatean strain

Un tanar prieten casatorit cu o japoneza cu care are un copil de un an jumate, locuieste in Japonia, dare sotia a plecat la parinti in alta localitate cu copilul , acestia nu il primesc pe roman in casa sa isi vada copilul, legislatia japoneza ii permite mamei sa ia copilul din domiciliul comun fara acordul tatalui. Acesta isi vede copilul pe strada, la restaurant, in parcuri, atat. Ce poate face? Legea romana poate interveni , el fiind cetatean roman, copilul avand si cetatenie romana si japoneza.
Cel mai indicat ar fi sa isi rezolve aceste probleme acolo.
El este cetatean roman , are drept de munca in Japonia, ca cetatean roman nu poate fi aparat dupa legile romane chiar daca sta si munceste si este casatorit in Japonia? Copilul are si cetatenie romana, cum sa rezolve acolo? Ea are parintii, rudele de partea ei , el nu are pe nimeni , un cetatean roman nu mai are drepturi in Japonia?