Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie_poprire_abandon familial
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie_poprire_abandon familial

In cazul in care instanta de fond a stabilit plata pensiei de intretinere (atat cuantumul ei cat si plata retroactiv de la data depunerii actiunii de divort), dar nu a dispus infiintarea popririi din oficiu in temeiul dispozitiilor art 453 Cod pr civ, se poate face plangere penala pt abandon de familie?
.....trecand 2 luni consecutive de la pronuntarea pe fond a instantei referitor la plata sumei cu titlu de obligatie de intretinere...

Au trecut 2 luni de la pronuntare.Ati primit hotararea acasa?Mai aveti 30 zile de la acest moment pentru a face apel, dupa care hotararea ramane irevocabila.De la acest moment calculati doua luni.

care este legatura juridica intre hotararea primei instante privitor la sume cu titlu de obligatie de intretinere si abandonul familial: abandonul familial este o infractiune daca nu se plateste, cu rea_credinta, pensia de intretinere 2 luni consecutive dupa ce devine hotararea irevocabila, neluandu-se in calcul data primei instante?
Hotararile pronuntate de prima instanta in legatura cu pensia de intretinere sunt executorii de drept, fara obligatia de a fi si irevocabile.
Din momentul comunicarii hotaririi, daca in termen de 2 luni nu vi se incepe plata pensiei de intretinere puteti face plangere prealabila privind savarsirea infractiunii de abandon de familie.
Si inca ceva....trebuie vazut daca si persoanei care trebuie sa achite pensia de intretinere i s-a comunicat hotararea, tot de minim 2 luni.
ralu_2008 a scris:

Au trecut 2 luni de la pronuntare.Ati primit hotararea acasa?Mai aveti 30 zile de la acest moment pentru a face apel, dupa care hotararea ramane irevocabila.De la acest moment calculati doua luni.

care este legatura juridica intre hotararea primei instante privitor la sume cu titlu de obligatie de intretinere si abandonul familial: abandonul familial este o infractiune daca nu se plateste, cu rea_credinta, pensia de intretinere 2 luni consecutive dupa ce devine hotararea irevocabila, neluandu-se in calcul data primei instante?

Doamna, ce urmariti de fapt: sa obtineti banii datorati cu titlu de pensie de intretinere sau sa ii faceti dosar penal celui care trebuie sa plateasca?
Daca vreti banii: dv spuneti ca instanta s-a pronuntat, dar nu spuneti si daca hotararea v-a fost comunicata; de la pronuntare la comunicare e cale destul de lunga (pronuntarea e urmata de motivarea hotararii, redactarea ei, trimiterea catre parti); comunicarea hotararilor dureaza mai mult si data comunicarii poate fi diferita pentru fiecare parte; faceti presiuni la instanta prin cereri motivate in care sa solicitiati urgentarea redactatii, infiintarea poririi de indata, conf art.453 C.pr.civ. De ce nu faceti aceste demersuri? Intr-un final o sa obtineti poprirea si sumele vor fi platite esalonat de la data introducerii actiunii, cu mentiunea ca, la retinere, pensia si sumele restante nu vor putea depasi 1/2 din venituri.
Daca urmariti ''abandonul familial'': in primul rand trebuie sa demonstrati reaua credinta a celui ce trebuie sa plateasca, precum si faptul ca pana acum nu a contribuit cu nimic la cresterea si educarea copiilor. Cum o veti demonstra daca partii nu i-a fost comunicata hotararea, hartia in care sa scrie negru pe alb hotararea instantei si nici poprirea nu a fost trimisa?
Chiar daca nu are prea mare legatura
Incercati sa nu insitati prea mult pe abandonul de familie si spun asta pentru binele copilului care mai tarziu va dori sa lucreze in anumite domenii si nu va putea pentru ca "TATA" a fost condamnat pentru abandon de familie.
Atrag acest semnal de alarma pentru ca si eu am trecut prin asta si ma bucur ca mama mea nu a insistat pe abandon de famile si ca s-a gandit la viitorul meu.
Sper sa intelegeti si sa nu fiu penalizat ca incerc sa apar interesul viitor al copilului care nu stie consecintele viitoare ale unei condamnari a tatalui.