Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestare proces verbal bpr
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestare proces verbal bpr

as dori sa contest un proces verbal al bpr prin care am fost sanctionat cu amenda si suspendarea permisului pt 30 zile . am fost oprit de o patrula a politiei care mi-a spus ca nu am acordat prioritate de trecere unui pieton angajat in traversare . problema e ca m-a oprit la o distanta de vreo 2 km fata de locul "faptei", unde intr-adevar era un pieton care statea pe ganduri daca sa traverseze sau nu , eu eram pe banda2, i-am spus ca l-am vazut dar ca ma grabeam . as vrea sa stiu daca fac contestatie ce sanse am sa castig?
Puteti sa contestati pv pe forma cea mai simpla modalitate in cazul in care s-au produs greseli procedurale in intocmirea acestuia sau pe fond unde trebuiesc administrate probe . sanse sunt in cazul in care dv aveti probe ce nu pot fi contestate . Succes
De suspendarea permisului scapati numai daca va anuleaza procesul verbal.Motivele pt anulare le gasiti in OUG 195/2002, OG 2/2001 si pe net.Merita sa incercati, nu se stie niciodata.