Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangerea penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangerea penala

Buna ziua!

Daca puteti sa majutati cu niste informatii...am fost prins cu delapidare de o firma,unde am lucrat cu o suma de 600 sute lei...eu i-am tot sunat, ca sa ii achit suma...ca in sfarsit sa fiu chemat la politie ca au depus plangere penala impotriva mea...in fine,politistul a zis ca,daca achit suma ,care datorez firmei respective si ei trimit o retragere a plangerii se poate rezolva si inchide dosarul in termen de 30 zile..acuma eu am luat legatura cu juristul firmei,suma am achitat...si astept retragerea.....de la ei...e o cale de rezolvare asta?datimi niste sfaturi daca aveti va rog..
Buna seara,

este in beneficiul dvs. sa depuneti la dosarul penal dovada achitarii sumei!

Apoi va trebui sa asteptati sa faca si societatea acelasi lucru, dar atentie, sa nu aiba si alte pretentii!

Daca societatea nu are si alte pretentii de la dvs., organele de cercetare penala vor constata prejudiciul recuperat si vor inchide dosarul!

Succes!
buna seara....referitor la raspunsul Dvs....cum trebuie ceruta acest lucru de la firma,printr-o notificare,in care sa scrie clar ca prejudiciul a fost recuperat si nu mai au nici un fel de pretentie de la mine?si asta mie trebuie sa-mi trimite si sa duc la politie sau direct la politie?
Iar retragerea plangerii tot asa sau cum se procedeaza?

multumesc anticipat pt tot ajutorul acordat