Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Art. 22 Noul Cod de Procedură Penală Renunţarea la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Art. 22 Noul Cod de Procedură Penală Renunţarea la pretenţiile civile Acţiunea civilă

Buna seara.

Sunt inculpat intr-un dosar cu lovire, iar intr-una dintre sedinte partea vatamata a renuntat la drepturile civile. Dupa alte 2 sedinte a revenit spunand ca vrea despagubiri. Din cate am inteles in articolul 22 din noul cod de procedura penala, el n-ar putea reveni asupra deciziei.

Art. 22
Renunţarea la pretenţiile civile
(1) Partea civilă poate renunţa, în tot sau în parte, la pretenţiile civile formulate, până la terminarea dezbaterilor în apel.
(2) Renunţarea se poate face fie prin cerere scrisă, fie oral în şedinţa de judecată.
(3) Partea civilă nu poate reveni asupra renunţării şi nu poate introduce acţiune la instanţa civilă pentru aceleaşi pretenţii

Detalii: [ link extern ]
birog, utilizator
Invocati in instanta inadmisibilitatea cererii de despagubiri depusa dupa renuntare si invocati art. 22 .cererea va fi respinsa.
Din cate observ se incalca si articolul 20 .

(1) Constituirea ca parte civilă se poate face până la începerea cercetării judecătoreşti. Organele judiciare au obligaţia de a aduce la cunoştinţa persoanei vătămate acest drept.

Cercetarea judecatoreasca incepuse cu o sedinta inainte sa revina asupra deciziei de renuntare la drepturile civile.
birog, utilizator