avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bancnota falsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bancnota falsa

Bna ziua, ieri la serviciu am gasit o bancnota de 1000 de ruble false, clientul nu a vrut sa chemam politia dar a spus sa o rup si sa o returnez inapoi, eu am rupto si iam returnato, peste o o ra se intoarce clientul ku bancnota inapoi si spune k bancnota este buna nu este falsa de ce am rupto, atunci am chemat politia, politia nu a vrut sa ia bancnota rupta la expertiza si ma pus sa o achit de la mine, pot sa dau in judecata domnul in cauza k nu a vrut sa ia bancnota la expertiza?
Cel mai recent răspuns: galina1 , utilizator 20:18, 1 Octombrie 2014
daca fapta este petrecuta pe teritoariul altui stat, verificati legislatia din acea tara.
daca s-a petrecut in Romania, faceti sesizare la Politie
galina1 a scris:

Bna ziua, ieri la serviciu am gasit o bancnota de 1000 de ruble false, clientul nu a vrut sa chemam politia dar a spus sa o rup si sa o returnez inapoi, eu am rupto si iam returnato, peste o o ra se intoarce clientul ku bancnota inapoi si spune k bancnota este buna nu este falsa de ce am rupto, atunci am chemat politia, politia nu a vrut sa ia bancnota rupta la expertiza si ma pus sa o achit de la mine, pot sa dau in judecata domnul in cauza k nu a vrut sa ia bancnota la expertiza?

Pe viitor, nu vă mai grăbiţi să rupeţi dvs. bancnote presupus false. Dacă aveaţi dubii asupra bancnotei, trebuia să aplicaţi politica firmei la care sunteţi angajată. Posibil, clientul să fi revenit cu o bancnotă bună ruptă la care a schimbat un mic fragment ca să aibă amprentele dvs.
Cred că sunteţi bună de plată, dar sigur nu veţi uita această lecţie.
La cursul de astăzi, suma de acoperit ar fi de 88,7 lei +/- ceva funcţie de cursul de schimb al firmei dvs. (presupun o casă de schimb valutar...la bancă, nu rupe nimeni bancnote).
Ultima modificare: Miercuri, 1 Octombrie 2014
Ionica Porumbel, Consultant in arhivarea documentelor
la banca asta a fost, doamna sa intors tot cu bancnota falsa rupta, bancnota era valsa si vizibil si la aparat dar politistul nu vrut sa o ia la expertiza din motiv k era rupta, este corect?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bani falsi primiti de la banca lila688678 lila688678 Am primit de la o banca mai multe bancnote de 100 euro.Din cauza ca ei dau putin, am incercat sa schimb la un ,,schimb valutar,, unde mi-au gasit o bancnota ... (vezi toată discuția)
Ancheta bancnota falsa eligeo66 eligeo66 Firul povestii: Intr-o zi(de curand) am incasat o bancnota falsa de 100 RON, cand m-am dus la banca sa depun incasarile, am suspectat bancnota ca fiind ... (vezi toată discuția)
Schimb valutar - bani falsi MariaT11 MariaT11 Buna ziua, Va scriu pentru a va cere un sfat in urmatoarea situatie: Sunt studenta si pentru anul universitar in curs am primit o bursa Erasmus la o ... (vezi toată discuția)