Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bancnota falsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bancnota falsa

Bna ziua, ieri la serviciu am gasit o bancnota de 1000 de ruble false, clientul nu a vrut sa chemam politia dar a spus sa o rup si sa o returnez inapoi, eu am rupto si iam returnato, peste o o ra se intoarce clientul ku bancnota inapoi si spune k bancnota este buna nu este falsa de ce am rupto, atunci am chemat politia, politia nu a vrut sa ia bancnota rupta la expertiza si ma pus sa o achit de la mine, pot sa dau in judecata domnul in cauza k nu a vrut sa ia bancnota la expertiza?
daca fapta este petrecuta pe teritoariul altui stat, verificati legislatia din acea tara.
daca s-a petrecut in Romania, faceti sesizare la Politie
galina1 a scris:

Bna ziua, ieri la serviciu am gasit o bancnota de 1000 de ruble false, clientul nu a vrut sa chemam politia dar a spus sa o rup si sa o returnez inapoi, eu am rupto si iam returnato, peste o o ra se intoarce clientul ku bancnota inapoi si spune k bancnota este buna nu este falsa de ce am rupto, atunci am chemat politia, politia nu a vrut sa ia bancnota rupta la expertiza si ma pus sa o achit de la mine, pot sa dau in judecata domnul in cauza k nu a vrut sa ia bancnota la expertiza?

Pe viitor, nu vă mai grăbiţi să rupeţi dvs. bancnote presupus false. Dacă aveaţi dubii asupra bancnotei, trebuia să aplicaţi politica firmei la care sunteţi angajată. Posibil, clientul să fi revenit cu o bancnotă bună ruptă la care a schimbat un mic fragment ca să aibă amprentele dvs.
Cred că sunteţi bună de plată, dar sigur nu veţi uita această lecţie.
La cursul de astăzi, suma de acoperit ar fi de 88,7 lei +/- ceva funcţie de cursul de schimb al firmei dvs. (presupun o casă de schimb valutar...la bancă, nu rupe nimeni bancnote).
Ionica Porumbel, Consultant in arhivarea documentelor
la banca asta a fost, doamna sa intors tot cu bancnota falsa rupta, bancnota era valsa si vizibil si la aparat dar politistul nu vrut sa o ia la expertiza din motiv k era rupta, este corect?