avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere...ajutor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere...ajutor

Patronul m-a dat afara, mi-a spus sa plec sa-mi gasesc loc de munca si salariul il voi primi in mod normal. Acuma ma ameninta ca daca nu-mi dau demisia, o sa ma dea afara disciplinar, pt.ca nu am venit la serviciu. Dar el mi-a spus sa nu vin si avand in vedere ca este violent(este grec...si are iesiri grosolane)am plecat acasa,nu?Va rog frumos sa-mi spuneti si mie la cate zile m-a poate da afara disciplinar si chiar o poate face? Meseria mea este de inginer vanzari-proiectere mobilier. Ce s-a fac avand in vedere ca...sunt multe de spus ... incalca reglementarile din codul muncii:diferente intre sexe, prea multi angajati in termen scurt pe acelasi post,...etc.
Multumesc mult de tot pt.raspunsuri.Problema este urmatoarea, de la 1 Iulie mi-a spus sa-mi caut loc de munca. La sfarsitul lunii , acum pe 30 iulie m-a platit, dar mi-a spus ca daca nu-mi dau demisia cat mai repede ,atunci o sa ma dea afara disciplinar.Fisa postului nu am semnat-o niciodata pt. ca nu exista asa ceva.Am mai avut un coleg care a plecat in aceleasi conditii dar lui i-au platit salarii compensatorii. Problema este ca i-au dat banii foarte greu si dupa ce era gata sa-i dea in judecata.Si cu scandal mare..de asta vroiam sa stiu ce drepturi am, pt. ca nu mi se pare normal sa-mi dau demisia , cand el trebuie sa ma dea afara cu preaviz ca sa pot beneficia de somaj. Pot sa-l dau in judecata?
Multumesc mult de tot pt.raspunsuri.Problema este urmatoarea, de la 1 Iulie mi-a spus sa-mi caut loc de munca. La sfarsitul lunii , acum pe 30 iulie m-a platit, dar mi-a spus ca daca nu-mi dau demisia cat mai repede ,atunci o sa ma dea afara disciplinar.Fisa postului nu am semnat-o niciodata pt. ca nu exista asa ceva.Am mai avut un coleg care a plecat in aceleasi conditii dar lui i-au platit salarii compensatorii. Problema este ca i-au dat banii foarte greu si dupa ce era gata sa-i dea in judecata.Si cu scandal mare..de asta vroiam sa stiu ce drepturi am, pt. ca nu mi se pare normal sa-mi dau demisia , cand el trebuie sa ma dea afara cu preaviz ca sa pot beneficia de somaj. Pot sa-l dau in judecata?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfiintarea postului,concedierea lory98 lory98 Sunt chemata la servici pentru a-mi semna demisia din partea angajatorului pe motiv ca se desfiinteaza postul.Momentan sunt in concediu de odihna trimisa ... (vezi toată discuția)
Imoral andreea olivia andreea olivia [i]Am semnat un act aditional de prelungire a contractului individual de munca valabil pe 12 luni. Au trecut 2 luni de la semnarea contractului si seful vrea ... (vezi toată discuția)
Concediere disciplinara Crystynika Crystynika Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca pot concedia disciplinar muncitorii care si-au dat demisia in grup, nu s-au prezentat la munca in preaviz si mi-au ... (vezi toată discuția)