Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre act de proprietate teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre act de proprietate teren

buna ziua

S-a incheiat contractul de mostenitor asupra unui teren arabil cu act de proprietate.Acel teren arabil cu act de proprietate este impartit in mod egal intre doua surori.
Cum se procedeaza dupa contractul de mostenitor incheiat la notar?Se intocmeste un alt act de proprietate pentru fiecare persoana mostenitoare?Sau ramane doar acel singur act de proprietate pe numele mamei decedate?

o zi buna
costincri, utilizator
Certificatul de mostenitor reprezinta actul de proprietate asupra terenului.

Nu mai sunt necesare alte formalitati, de intocmire a altui act de proprietate.

In cazul in care doreste sa vanda atunci prezinta certificatul de mostenitor drept act de proprietate.
Daca cele doua surori doresc sa isi imparta mostenirea, si sa aiba fiecare actul sau, trebuie sa faca iesirea din indiviziune.