Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj... incurcat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj... incurcat

In anul 2011 am divortat de comun acord cu ex-sotul.Fetita minora a ramas in intretinerea mea. Dupa o perioada in care nu ma mai descurcam, am hotarat sa plec in strainatate, iar fetita la randul ei a vrut sa se intoarca in casa in care a ramas tatal ei-bun comun dobandit in timpul casatoriei.In timpul casatoriei pentru renovari urgente ale casei si pt ca salariul imi permitea , am contractat diverse imprumuturi de la banci, toate pe numele meu.Pana am plecat in strainatate toate dosarele au ajuns la o firma de recuperare creante, cu care am semnat angajamente de plata.In cei trei ani in care am stat in strainatate, am platit si ratele la angajamentele de plata si am intretinut si copilul cu 1,000 lei lunar. Acum m-am reintors in Romania, pentru ca nu am mai facut fata psihic muncii (am asistat batrane) si m-am angajat cu o retributie lunara de 1200 lei, in conditiile in care angajamentele de plata sunt de 1350 lei.Fostul sot nici nu vrea sa auda de posibilitatea de a ma ajuta intr-un fel la plata ratelor, dar in felul acesta nici eu nu pot.Fetita a ramas in continuare cu el, nici nu pot plati in intregime , nici pe ea nu o pot ajuta si vreau sa stiu daca exista o cale prin care sa il pot obliga pe sot sa contribuie si el in conditiile in care firma de recuperare deja face presiuni.Tatal copilului ma ameninta ca ma va da in judecata sa ceara el custodia copilului(fetita are 17 ani), desi eu nu i-am pretins niciodata sa plateasca pensia alimentara stabilita la momentul divortului, mai ales ca nu mi se parea cinstit sa pretind pensie alimentara in momentul in care copilul locuia acolo,dimpotriva.Cum intoarcerea in strainatate o exclud, spuneti/mi , va rog , care ar fi solutiile sa descurc situatia
Solutia ar fi partajul, insa nu cred ca va permiteti financiar.
Incercati partajul, e singura varianta. Cu ajutor public judiciar insa nu va incadrati.
POate reusiti de comun acord.