Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare casa

Buna ziua,va rog frumos daca se poate o lamurire: sunt posesoarea unei locuinte pe care vreau sa o cedez surorii mele prin contract de vanzare-cumparare,deoarece din cate stiu numai in acest caz nu mai are dreptul nimeni sa atace hotararea mea.Problema este ca sora mea nu are bani sa-mi achite contravaloarea acestei locuinte,in situatia asta pot face tranzactia??multumesc anticipat.
Vreti sa o cedati sau vreti sa o vindeti adica sa obtineti de la sora dvoastra valoarea de piata a locuintei ?

Daca nu are banii atunci cum vreti sa faceti tranzactia?:hm:

Ori o donati ori o "vindeti" si sora sa va plateasca numai impozitul pe care trebuie sa il platiti la vanzare plus cheltuielile notariale.
Cine ar putea ataca hotararea dvs ?