Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompatibilitati
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompatibilitati

Buna ziua,
as dori sa ma lamuriti in urmatoarea speta: Un functionar public poate fi angajat cu contract de munca partial in functia de manager de proiect din partea unui ONG care a depus si a castigat un proiect POSDRU?
Art. 96 din Legea nr.161/2003:
(1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului.