Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile de concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile de concediu

Buna ziua,iata ca ne regasim din nou pe forum,probabil sunt un mare ghinionist.
Am fost concediat,anul 2014 in curs nu am executat decat 2 zile din concediu de odihna,deci mai am 18,pana in 1.09.2014 la eliberarea deciziei . deci am facut cerere pentru plata concediului neefectuat,dar nu inteleg cate zile din 18 mi se cuvin ? vechime la locul de munca este de 1,5 ani. dar anul nu s-a terminat inca si ma aflu in dilema.

O alta problema e ca nici anul trecut,aveam 8 zile concediu 2013,dar ei au falsificat o cerere de concediu in numele meu semnata de ei,si mau trecut in concediu fara ca eu sa stiu,eu venind la munca si facand rapoarte de predare primire in registrul de paza.dar aici banuiesc ca se incadreaza la fals in acte sub semnatura privata .
In conditiile in care aveti un contract de m-ca legal incheiat si semnat de ambele parti, pana la 01.09.2014, cand vi s-a emis decizia desfacerii contr.de munca, pentru care motiv?in temeiul carui articol, ce scrie in decizie....? ca sa puteti obtine un raspuns corect la intrebarile dvs.?
1. Pana la 01.09.2014 aveti dreptul la 13 zile lucratoare de CO.

2. Aveti dreptul la compensarea in bani a numai 11 zile de CO neefectuate la incetarea c.i.m.

3. Referitor la anul 2013,puteti depune o plangere penala pentru savarsirea infractiunii de fals in inscrisuri sub semnatura privata.
In Decizia de concediere mi s-a scris ca am savarsit abateri disciplinare grave,si niste motive care eu habar nu aveam de ele,am fost convocat la o singura comisie disciplinara,la care am dat nota explicativa si nu am primit nici un raspuns cu vreo sanctiune si nu mi sa adus la cunostinta vreo sanctiune.
Desfacere contractului este cu Art.61 lit.a ,mai exact am fost executat politic ,discriminat.
Plangere penala am depus,am facut si sesizare la ITM .
dragonu89, utilizator
Sanctiunea aplicata este cea cea mentionata in decizia primita - desfacerea disciplinara a c.i.m.