avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Camera de supraveghere montata in curte comuna fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Camera de supraveghere montata in curte comuna fara acordul tuturor, folosita pt a acuza pe nedrept in zgarierea unei masini

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati si pe mine in legatura cu o situatie legata de o filmare realizata cu o camera de supraveghere ce surprinde o curte comuna.
Cel care a montat camera nu a cerut acordul tuturor locatarilor, motivand ca o foloseste pentru a se proteja de hotii care i-au spart apartamentul de mai multe ori.
Recent, masina unui vecin a fost zgariata, domnul cu camera i-a inmanat filmul, si au invinovatit o cunostinta din bloc, doar pt ca aparea pe film langa masina, desi nu se vedea clar daca o zgarie. (garantez ca persoana este nevinovata). Probabil ca era nevoie de un tap ispasitor ca sa plateasca pentru ce au facut altii.
Ce se poate face in aceasta situatie? Are dreptul Politia sa foloseasca acel film drept dovada? Vecinul avea dreptul sa ceara filmarea?
Va multumesc antipcipat, apreciez orice raspuns.
claudia93 a scris:

=============================================
Ce se poate face in aceasta situatie? Are dreptul Politia sa foloseasca acel film drept dovada? Vecinul avea dreptul sa ceara filmarea?
Va multumesc antipcipat, apreciez orice raspuns.


Politia are dreptul sa vina in instanta cu orice proba doreste, este la latitudinea instantei daca aproba sau nu proba. Si, in plus, din ceea ce relatati dvs., nu rezulta ca persoana acuzata face ceva la masina, asa ca la ce ar fi buna proba? "Plasarea acuzatului la locul crimei"? Cred ca ati vizionat prea multe filme americane. :) Stati linistit.
separatistul a scris:

nu este legala montarea unui dispozitiv de filmat in nici un fel de imprejurare.
doar societatile abilitate au acest drept , deoarece sunt certificate ISO 27000 si ISO 27001(securittatea informatiei) si ISO 22000 ( prelucrarea datelor cu caracter
personal)

este ilegala actiunea dansului , asa ca ....la judecata cu el .


Domnule, faci o confuzie. Normele ISO sunt norme tehnice, deci cerinte pentru ca imaginile surprinse de o camera sa aiba o anumita calitate, etc., pentru a putea fi foloside nu stiu unde. Deci daca eu procedez corect sau nu, cand iti pun o camera in baie, nu ISO decide ci dreptul tau la intimitate. Adica fie ca am pus o camera care compliaza cu nu stiu ce ISO, fie una "chioara", luata de pe toacmai.ro, ti-am incalcat dreptul la intimitate si ma poti da in judecata.
Acuma daca pe camera apari cum violezi o femeie, si este singura proba, nu stiu daca instanta din RO ar putea s-o admita, avand in vedere modul ilegal in care a fost obtinuta. Dar in State de pilda, categoric nu. Dar, si acolo, ajuta politia in ancheta si in obtinerea unor probe valide.
claudia93 a scris:

Recent, masina unui vecin a fost zgariata, domnul cu camera i-a inmanat filmul, si au invinovatit o cunostinta din bloc, doar pt ca aparea pe film langa masina, desi nu se vedea clar daca o zgarie. (garantez ca persoana este nevinovata). Probabil ca era nevoie de un tap ispasitor ca sa plateasca pentru ce au facut altii.


:)

Cine anume „au învinovățit”?
Nu poate oricine învinovăți pe oricine pentru orice.
Nu are timp poliția s-au parchetul să umble după aiureli,
Pe domeniul public ai voie sa filmezi ce vrei si nu iti trebuie autorizatie. asa trebuie autorizatie al toti cei care au telefoane cu camera. unde s-ar ajunge?
Intr-o proprietare comuna trebuie sa ai acceptul tuturor proprietarilor ptr. a instala un sistem de supraveghere care da si catre proprietatea lor, adica comuna.
Ultima modificare: Marți, 7 Octombrie 2014
brazvan, utilizator
@ brazvan

Pot sa fac si eu ca rabinul din poveste ? Toti aveti dreptate, dar atata timp cit se intimpla atatea nemernicii, oare cine este deranjat ca s-a instalat o camera de supraveghere (sa ne pazeasca de intrusi sau raufacatori ? De ce sa fiu deranjat ca ma filmeaza cind trec prin curte, atata timp cit nu fac nimic care sa contravina bunei vecinatati? Pot sa ma scarpin in nas (sau unde vreau eu ) la mine in apartament si in curte sa ma comport civilizat. Pentru ce m-ar deranja supravegherea, fac ceva care sa deranjeze sau doar pentru ca asa spune legea ? Legea parca e facuta pentru a proteja infractorii. Eu asa o vad.

Ultima modificare: Marți, 7 Octombrie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Hotarare asociatie proprietari versus lege Neiyre Neiyre Adunarea generala a decis cu majoritate de voturi montarea unor camere de supraveghere la intrare si la la et 10. Exista insa 2 proprietari care nu sunt de ... (vezi toată discuția)
Publicarea de poze cu mine online, fara permisiunea mea almaxwell almaxwell Buna ziua, Am fost intr-un restaurant si am lasat un review despre serviciile acestora, online. Proprietarul, pentru a-si demonstra punctul de vedere, a ... (vezi toată discuția)
Legal - sistem supraveghere video firma, accesul directorului prin telefon mi_prejmer_sc mi_prejmer_sc Siguranta la locul de munca inseamna si supraveghere video. Dar in ce lege pot gasi : managerul institutiei are \\"voie\\" sa aiba acces permanent,prin soft ... (vezi toată discuția)