Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Suspendare ONG (asociatie)
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Suspendare ONG (asociatie)

Buna ziua,
Care este procedura suspendarii unui ONG? mentionez ca nu am gasit nimic referitor la suspendare in Ordonanta 26/2000.
Multumesc!
Intr-adevar, la ONG-uri nu exista institutia ”suspendarii” activitatii, ca la societati sau alti operatori economici.
ONG-urile nu se pot ”suspenda”. Asociatiile sunt obligate prin lege sa isi tina anual minim o sedinta a Adunarii Generale, sa aprobe si sa depuna la organul fiscal situatia financiara anuala ( chiar daca nu au avut venituri si cheltuieli si nu au functionat efectiv....).
Ce risca un ONG care nu depune actele la organul fiscal o data pe an? Unde se pot reclama ONG-urile care nu depun acte?
Risca amenda de la Finante... a se vedea Legea Contabilitatii...