Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... solicitare raport de autopsie medico-legal.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

solicitare raport de autopsie medico-legal.

În 2007 un cumnat a suferit un accident de circulatie pentru care a fost transportat la spitalul judetean Tg.Mureş unde s-a intervenit chirurgical, dar în urma culpei medicale a intrat in coma si dupa 4 luni de zile a decedat.S-a efectuat autopsia cadavrului şi s-a întocmit plangere penala împotriva anestezistei pentru omor din culpa,cazul ajungînd la tribunal Tg.mureş.În momentul de faţă am ajuns într-un impas deoarece în timp ce dosarul se afla în lucru la Parchetul de pe langa judecatoria Tg.mureş,anestezista a solicitat o exertiză medico-legala din care s-a concluzionat că nu are nici o vină cu privire la decesul cumnatului,comisia fiind formata din DOCTORI DIN TG.MURES şi fara a fi anuntat petentul de aceasta expertiză,respectiv parinti cumnatului care au depus plangerea.Am solicitat o copie dupa raportul de autopsie al medicului legist dar ne-a fost pus la dispozitie EXPERTIZA medico-legala de catre parchetul de pe langa judecatoria tg.mureş astfel ca am solicitat şi la IML TG.MUREª să ne elibereze o copie după RAPORTUL medicului legist care a efectuat autopsia dar ne-a dat raspunsul ca ei nu eliberează o copie şi să ne adresam politiei din tg.mures pentru obtinerea unei copi după raport.Întrebarea mea este dacă pot solicita tribunalului la urmatoarea înfatişare să facă rost de RAPORT SI NU DE EXPERTIZA la dosar, deoarece nu ştim continutul acestuia, iar expertiza a fost facuta fara respectarea procedurii penale respectiv anuntarea si prezenta petentului la expertiză..Vă rugam să ne spuneti cum să procedăm. >Multumesc anticipat.
Puteti sa cereti la Tribunal raportul medico-legal, insa este putin probabil sa fie si concludent. Expertiza arata daca anestezista are vreo culpa sau nu. Medicul legist stabileste care au fost factorii care au dus la deces, de cand provin si care a avut mai mare importanta in cauzarea decesului.