Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sarcina probei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sarcina probei

art.249 NCPC" cel care face o sustinere trebuie sa o dovedeasca, in afara de cazurile prevazute de lege" Care sunt aceste cazuri si la ce articole sunt reglementate de legiuitor?
un exemplu este art. 420(2) Cod civil.
Prezumtiile - de exemplu cea referitoare la contributia sotilor in cote egale (50%-50%) la dobandirea bunurilor comune, de paternitate etc
pai si in cazul sotului care solicita a i se atribui mai mult decat cota prezumtiva de 50% nu tot cel ce invoca trebuie sa dovedeasca? nu mi se pare o exceptie.
Exceptie este " Sarcina probei în conflictele de muncă revine angajatorului, acesta fiind obligat să depună dovezile în apărarea sa până la prima zi de înfăţişare".
~ Conținut șters la cerere ~