Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita si drept de preemtiune
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita si drept de preemtiune

X si Y sunt coproprietarii unui imobil. Y in cota de 1/4 sub B8 si X in cota de 2/4 sub B6 si 1/4 sub B7. X a primit de la cadastru o comunicare in care se specifica ca se incepe executarea silita asupra cotei de 3/4 din imobil impotriva X. Acesta recunoaste ca are o datorie de 11000 lei pe care nu are bani sa o achite.
Y este interesat sa cumpere acel 3/4 din imobil, dar care este procedura? Daca achita la BEJ creanta de 11000 lei devine proprietarul intregului imobil? Ce drepturi are Y?
cu acordul partilor se poate. Daca nu exista acordul partilor sau cel putin a lui X , se va trece la efectuarea executarii silite si vanzarea la licitaie publica , unde puteti participa pentru a va adjudeca bunul . aveti drept de preemtiune, cititi art 828 si urm din cod de proced civila