Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare CNP
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare CNP

Buna ziua

am o intrebare la dumneavoastra exista vreun articol de lege care imi permite sa solicit un nou cod numeric personal? si ce acte miar trebui in caz ca se poate, si unde ar trebui sa ma adresez?
va multumesc.
Codul numeric personal sau CNP este codul unic al fiecărei persoane născute în România fiind format din 13 cifre. Este atribuit la naștere fiecărui nou-născut și se regăsește pe certificatul de naștere. C.N.P.-ul figurează în actele de identitate (buletin de identitate sau carte de identitate) sau permis de conducere.

Atribuirea unui nou cod numeric personal se face doar in una dintre situatiile:

- actul de naștere a fost rectificat, fiind modificate datele care intră în structura C.N.P.;
- rubrica din certificatul de naștere în care se înscrie C.N.P. a fost completată eronat;
- C.N.P. a fost atribuit greșit;
- există neconcordanțe privind C.N.P.
[ link extern ]

[Editat de moderator: Regulamentul cere ca in cazul textelor copiate de pe internet sa fie pus link spre sursa, multumesc pentru intelegere]

Ares-3, moderator
va multumesc pentru raspuns doamna avocata