Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua! as vrea sa stiu daca dupa nasterea copilului pot intra in concediu crestere copil doar de la scoala de stat unde predau si sa lucrez in continuare pe contracte de colaborare cu o firma de traduceri si o scoala particulara. Este legal sa lucrez in timpul concediului, sau va trebui sa ma intorc si la scoala de stat pt a nu pierde celelalte contracte?
Va multumesc anticipat!
Atat timp cat sunteti in CCC nu aveti dreptul sa obtineti venituri din salarii, activ independdente sau din activ agricole. Toate acestea intra in baza de calcul a indemnizatiei de CCC.
Daca realizati astfel de venituri, atunci se suspenda plata indemn de CCC. Puteti insa sa solicitati plata stimulentului de insertie.
art.16 din OUG 111/2010:
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptăţită se află în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
a) primeşte diverse sume în baza legii, a contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creşterea copilului, altele decât cele rezultate din desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu;
b) primeşte indemnizaţii în calitate de consilier local sau judeţean, indiferent de nivelul acestora;
c) realizează venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, de maximum 6 ISR într-un an calendaristic.

Prin urmare, in perioada CCC puteti realiza venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, de maximum 6 ISR într-un an calendaristic (3000 lei).