Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua , m-ar interesa ce venituri pot avea fara a mi se suspenda indemnizatia de crestere a copilului?
O alta exceptie in acest sens din OUG nr. 111/2010 mai prevede ca plata indemnizatiei se mentine si daca persoana indreptatita "primeste diverse sume in baza legii, a contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate in perioada concediului pentru cresterea copilului, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu".
As putea lucra in aceasta perioada fara sa mi se suspende indemnizatia?
Va multumesc anticipat pentru lamuririle care o sa mi le oferiti.
In urma modificarilor aduse OUG 111/2010 prin Legea 126/2014, plata indemnizatiei pentru CCC nu se mai suspendata in situatia in care pe perioada CCC se realizează venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, de maximum 6 ISR într-un an calendaristic.(3000 lei).

Neaparitia , pana in prezent, a noilor Norme de aplicare a OUG 111/2010 , lasa in suspans aspectul cu privire la locul unde pot fi realizate aceste venituri.