avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obtinerea permisului auto dupa o perioada de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obtinerea permisului auto dupa o perioada de suspendare de 90 de zile

Buna ziua,as dori sa va intreb si eu pentru a optine permisu de conducere dupa o perioada de suspendare de 90 de zile mai este nevoie de a se sustine un test?
Cel mai recent răspuns: ContSters324606 , utilizator 10:49, 10 Octombrie 2014
Daca au trecut cele 90 zile se prezinta la ghiseu si solicita restituirea permisului de conducere.
Testul este obligatoriu in conditiile art. 106 prezentat mai sus.
De asemenea era obligatoriu daca solicita reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile in conditiile in care indeplinea cerintele art. 221 din hg1391 (regulam de aplicare oug 195).

@separatistul, unde se prevad inca 30 de zile suplimentare (cursuri??) si obligativitatea testului ptr viteza?
eu sincer , la asa ceva am fost supus. in cazul meu fiind de 210 km/h , pe autostrada.
n-am contestat nimic....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare permis pe 2 luni teleman teleman buna ziua ,mi-a fost suspendat permisu de conducere pe doua luni pentru ocolirea limitatoarelor de viteza la trecerile de pietoni si as vrea sa stiu dak tre sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua va rog sa-mi spuneti daca termenul de 30 zile din hg ... Teofil56 Teofil56 Buna ziua Va rog sa-mi spuneti daca termenul de 30 zile din hg 1391/2006 pentru depunerea cererii de reducere a perioadei de suspendare a permisului auto ... (vezi toată discuția)
Suspendarea permisului auto gabi22alex gabi22alex in cazul suspendarii permisului auto pe o perioada de 90 de zile din cauza consumului de alcool,este obligatorie sustinerea testului de 15 intrebari pt a primi ... (vezi toată discuția)