Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Viciu contract vanzare cumparare ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Viciu contract vanzare cumparare ?

Buna ziua!
As dori un punct de vedere la urmatoarea speta;
O ruda a vandut un imobil aflat in proprietate pe vechiul nume (cel de casatorie), desi la pronuntarea divortului acesteia, instanta a hotarat pentru revenirea la numele purtat anterior (persoana neschimband numele nici pana in prezent).
Constituie aceasta situatie un impediment de incheiere al contractului de v-c?
Multumesc anticipat!
Eu as spune ca nu este nicio problema, doar poate in situatia in care cumparatorul nu ar mai fi cumparat imobilul daca ar fi stiut ca vanzatorul are alt nume (pentru nu stiu ce motive), caz in care ar fi invocat nulitatea relativa. Dar nu vad in asta un motiv de nulitate absoluta.