Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Scoala grefieri
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Scoala grefieri

Buna! Sunt incantat de scoala nationala de grefieri si as vrea sa stiu cat este taxa. Multumesc
Daca intrebi de taxa..sigur nu stii ce inseamna Scoala Nationala de Grefieri.
La SNG se da examen de admitere. La examen pot participa doar absolventii de studii superioare juridice. Cursurile dureaza 6 luni si imediat dupa absolvire esti incadrat pe un post de grefier cu studii superioare de specialitate. Nu exista taxa... trebuie doar ca in urma concursului sa ocupi unul din posturile scoase la concurs (120 de obicei, 140 anul acesta... dar nimeni nu stie exact cate sunt decat cu 2 luni inainte de examen cu ocazia anuntatii concursului)
Anul asta au fost 1300 candidati pe 140 locuri.
[ link extern ] /