avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Prestare servicii catre companie din UE
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Prestare servicii catre companie din UE

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati intr-o problema :
Persoana care obtine venituri din profesii liberale, neplatitoare de TVA doresc sa prestez servicii catre companie cu sediu social in Spania.Puteti sa-mi spuneti ce obligatii am?
Ma intereseaza :
1. trebuie sa ma inregistrez in ROI (registrul operatorilor intracomunitari)?
2. trebuie sa emit factura in euro?
3. ce declaratii se depun pentru aceste servicii ?
In fine, altceva ar trebui sa stiu.
Va multumesc mult si astept raspuns
Toate cele bune
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 17:25, 28 Octombrie 2014
1. Trebuie sa va inregistrati in R.O.I.
2. Factura este in euro.
3. D301 si D390.
1.da, daca are cod de tva clientul dvs.
2. in orice moneda, cu conditia ca TVA ul sa fie in lei ( daca exista TVA) - la dvs nu
3. D390.
301 depuneti doar cand cumparati din UE si platiti tva in Romania

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Operatiune intracomunitara? ipi ipi Buna ziua, Sunt inregistrat ca PFA - CAEN 6201 - norma de venit - neplatitor de TVA si urmeaza sa prestez servicii unei companii inregistrate in S.U.A. dar ... (vezi toată discuția)
Unde plătesc tva-ul după ce îl declar? am depus prima dată ... MirabelaX MirabelaX Unde plătesc TVA-ul după ce îl declar? Am depus prima dată declaratia D390 pentru servicii intracomunitare, dar nu știu unde și când trebuie să ... (vezi toată discuția)
Trebuie depusa d301? sevenx sevenx Buna ziua, Un SRL neplatitor de TVA face o achizitie intracomunitara (fara a fi inregistrat in ROI intrucat valoarea achizitiei este sub 10000E) in luna ... (vezi toată discuția)