Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Prestare servicii catre companie din UE
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Prestare servicii catre companie din UE

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati intr-o problema :
Persoana care obtine venituri din profesii liberale, neplatitoare de TVA doresc sa prestez servicii catre companie cu sediu social in Spania.Puteti sa-mi spuneti ce obligatii am?
Ma intereseaza :
1. trebuie sa ma inregistrez in ROI (registrul operatorilor intracomunitari)?
2. trebuie sa emit factura in euro?
3. ce declaratii se depun pentru aceste servicii ?
In fine, altceva ar trebui sa stiu.
Va multumesc mult si astept raspuns
Toate cele bune
1. Trebuie sa va inregistrati in R.O.I.
2. Factura este in euro.
3. D301 si D390.
1.da, daca are cod de tva clientul dvs.
2. in orice moneda, cu conditia ca TVA ul sa fie in lei ( daca exista TVA) - la dvs nu
3. D390.
301 depuneti doar cand cumparati din UE si platiti tva in Romania