Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare daune
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare daune

Buna ziua,in urma cu un an am dus o motocicleta in romania pt a o inmatricula dupa care sa o aduc inapoi in itali.cum nu am facut in timp toate demersurile motocicleta a ramas in romania urmand ca un prieten motociclist cu experienta sa i faca el demersurile ramase..itp etc...totul bun si rezolvat.intro seara acest prieten circuland cu motocicleta in mod regulanentar si fara a consuma bauturi alcolice un camion ia intors in fata cancand dubla linie continua.in urma manevrei soferului de camion,motociclistul a intrat frontal in camion urmand decesul acestuia..acum intrebarea este..asigurarea camionului plateste despagubiri pentru motocicleta ?
Firma de asigurari la care a fost asigurat camionul trebuie sa acorde despagubiri pentru prejudiciul cauzat in urma accidentului.
nicolaeflorin a scris:

Buna ziua,in urma cu un an am dus o motocicleta in romania pt a o inmatricula dupa care sa o aduc inapoi in itali.cum nu am facut in timp toate demersurile motocicleta a ramas in romania urmand ca un prieten motociclist cu experienta sa i faca el demersurile ramase..itp etc...totul bun si rezolvat.intro seara acest prieten circuland cu motocicleta in mod regulanentar si fara a consuma bauturi alcolice un camion ia intors in fata cancand dubla linie continua.in urma manevrei soferului de camion,motociclistul a intrat frontal in camion urmand decesul acestuia..acum intrebarea este..asigurarea camionului plateste despagubiri pentru motocicleta ?

se acorda si pentru decesul motociclistului si pentru reparatia motocicletei. verificati cine este vinovat de accident.