avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare daune
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare daune

Buna ziua,in urma cu un an am dus o motocicleta in romania pt a o inmatricula dupa care sa o aduc inapoi in itali.cum nu am facut in timp toate demersurile motocicleta a ramas in romania urmand ca un prieten motociclist cu experienta sa i faca el demersurile ramase..itp etc...totul bun si rezolvat.intro seara acest prieten circuland cu motocicleta in mod regulanentar si fara a consuma bauturi alcolice un camion ia intors in fata cancand dubla linie continua.in urma manevrei soferului de camion,motociclistul a intrat frontal in camion urmand decesul acestuia..acum intrebarea este..asigurarea camionului plateste despagubiri pentru motocicleta ?
Cel mai recent răspuns: Cristian Amarascu , Mediator 12:50, 14 Octombrie 2014
Firma de asigurari la care a fost asigurat camionul trebuie sa acorde despagubiri pentru prejudiciul cauzat in urma accidentului.
nicolaeflorin a scris:

Buna ziua,in urma cu un an am dus o motocicleta in romania pt a o inmatricula dupa care sa o aduc inapoi in itali.cum nu am facut in timp toate demersurile motocicleta a ramas in romania urmand ca un prieten motociclist cu experienta sa i faca el demersurile ramase..itp etc...totul bun si rezolvat.intro seara acest prieten circuland cu motocicleta in mod regulanentar si fara a consuma bauturi alcolice un camion ia intors in fata cancand dubla linie continua.in urma manevrei soferului de camion,motociclistul a intrat frontal in camion urmand decesul acestuia..acum intrebarea este..asigurarea camionului plateste despagubiri pentru motocicleta ?


se acorda si pentru decesul motociclistului si pentru reparatia motocicletei. verificati cine este vinovat de accident.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident de circulatie - am sanse sa se stabileasca culpa comuna? kismiklos kismiklos Am avut un accident cu victima ( motociclist ) care venea din sens opus , eu urmand sa fac stanga pe un drum fara prioritate . Desi m-am asigurat din ... (vezi toată discuția)
Accident rutier cu vatamare corporala neamtzu neamtzu Buna ziua. Va cer sfatul in legatura cu un accident produs chiar ieri, din vina mea. Nu am acordat prioritate la iesirea dintr-o statie PetromV si am acrosat ... (vezi toată discuția)
Problema accident rutier trailro trailro Buna seara, In urma cu cateva zile am avut un accident rutier in care, din pacate, am fost gasit vinovat. Accidentul s-a produs intre masina pe care o ... (vezi toată discuția)