Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Repunere in termen sau anulare proces verbal de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Repunere in termen sau anulare proces verbal de contraventie

Buna ziua,
Am primit somatie de plata, de la executor judecatoresc, titlul executoriu constituindu-l un proces verbal de contaventie pe care l-am vazut pt prima data ca si anexa la somatie. Am facut adresa la posta, la care mi s-a si raspuns, ca in termenul de 6 luni de la data emiterii procesului nu mi-a fost comunicat niciun proces verbal.
Am facut contestatie la executare.Intrebarea este: solicit repunerea in termen pt a putea contesta procesul verbal ( acesta nefiindu-mi comunicat) sau solicit anularea titlului executoriu ?
Va multumesc.
Invocati prescriptia si anularea titlului executoriu daca nu a fost intocmit in termen de 6 luni de la data savarsirii contraventiei.
Eu am invocat ART. 14- OG 2/2001
    (1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicării sancţiunii.
Or mie nu mi-a fost comunicat deloc.
Si am solicitat anularea titlului executoriu.