avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Prelungire sediu social firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Prelungire sediu social firma

Va rog sa ma ajutati cu o informatie.Ce acte trebuie duse la Registrul Comertului pentru prelungire sediu socia?As dori si un model de cerere sau ce document trebuie completat.va multumesc:)
Cel mai recent răspuns: juridic dana , utilizator 15:48, 26 Mai 2009
Formularul pe care trebuie sa-l completati:

[ link extern ]

Alaturi de acest formular trebuie sa mai prezentati: hotararea AGA de prelungire a sediului social si contractul in baza caruia se prelungeste dreptul de a utiliza spatiul respectiv ca si sediu social (contract de inchiriere, comodat, etc)
cristina.catanoiu a scris:

Formularul pe care trebuie sa-l completati:

[ link extern ]

Alaturi de acest formular trebuie sa mai prezentati: hotararea AGA de prelungire a sediului social si contractul in baza caruia se prelungeste dreptul de a utiliza spatiul respectiv ca si sediu social (contract de inchiriere, comodat, etc)


trebuie depuse si actele de proprietate ale sediului?

acest formular este si pentru extindere obiect de activitate, ca nu vad unde trebuie sa bifez!?
Veti avea nevoie, pe langa contractul de inchiriere sau de comodat, si de un extras de carte funciara cu data recenta (cel mult 30 zile) din care sa rezulte ca locatorul este si proprietarul spatiului respectiv. In caz contrar, va trebui sa faceti dovada acordarii dreptului de inchirierii de catre proprietar (eventual clauza existenta in contractul incheiat de proprietar cu locatorul Dvs.)
Penrtru completarea formularului puteti solicita sprijinul celor de la ORC.
juridic dana a scris:

Veti avea nevoie, pe langa contractul de inchiriere sau de comodat, si de un extras de carte funciara cu data recenta (cel mult 30 zile) din care sa rezulte ca locatorul este si proprietarul spatiului respectiv. In caz contrar, va trebui sa faceti dovada acordarii dreptului de inchirierii de catre proprietar (eventual clauza existenta in contractul incheiat de proprietar cu locatorul Dvs.)
Penrtru completarea formularului puteti solicita sprijinul celor de la ORC.


Va multumesc,

nu am extras de carte funciara si nu am inteles exact ce imi sugerati dvs., practic clauza de inchiriere a spatiuului rezulta din contractul de inchiriere pe care il depun in intregime la Registru.
In cazul in care spatiul detinut de Dvs. avea la baza un contract de subinchiriere, era nevoie si de contractul initial de inchiriere incheiat intre proprietarul spatiului si locatorul Dvs., din care sa rezulte dreptul chiriasului (locatorul Dvs.) de a subinchiria.
Dar, intrucat este vorba de un act aditional la contractul prin care se prelungeste perioada inchirierii, aveti nevoie suplimentar si de extrasul de CF.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deschidere punct de lucru emillius emillius Buna ziua, Pentru deschiderea unui punct de lucru cu activitate comerciala, pe langa actele proprietarului si contractul meu de inchiriere, pentru Registrul ... (vezi toată discuția)
Pf ofera in comodat unei firme un spatiu (cu drept de subinchiriere). se poate ca firma sa subinchirieze spatiul altor pf? Veridis Quo Veridis Quo Buna ziua Am o dilema care suna cam asa: >PF ofera in comodat un spatiu unei firme cu drept de subinchiriere stipulat in contract >Firma ofera in ... (vezi toată discuția)
Contract inchiriere spatiu comercial Cristina Gabriela 1980 Cristina Gabriela 1980 Am un spatiu comercial care este in prop mea si a sotului.Am avut un magazin in acest spatiu noi luand spatiu in comodat pe firma.Am inchis magazinul si acum ... (vezi toată discuția)