Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PF ofera in comodat unei firme un spatiu (cu drept de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PF ofera in comodat unei firme un spatiu (cu drept de subinchiriere). Se poate ca firma sa subinchirieze spatiul altor PF?

Buna ziua
Am o dilema care suna cam asa:

>PF ofera in comodat un spatiu unei firme cu drept de subinchiriere stipulat in contract
>Firma ofera in subchirie spatiul unor PF in schimbul unei sume

Are voie firma sa subinchirieze spatiul primit in comodat ?
De asemenea subchiriasul are voie sa deschida punct de lucru in spatiul respectiv?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si timpul acordat.
Buna ziua!

Daca in cuprinsul Contractului de comodat nu este inserata o clauza care sa interzica expres dreptul de a subinchiria fara acordul proprietarului, firma poate subinchiria spatiul.
Perioada de subinchiriere nu poate depasi perioada prevazuta in Contractul de comodat.

In ceea ce priveste intrebarea Dvs. daca subchiriasul are dreptul sa deschida punct de lucru in spatiu respectiv, raspunsul este ca in principiu poate, dar trebuie analizat si obiectul Contractului de comodat, destinatia pentru care a fost dat in folosinta imobilul; daca este apartament, exista sau nu exista acordul proprietarilor vecini ca in respectiva locatie sa functioneze sediu secundar al unei societati.

O zi frumoasa!
Carmen Matei, Avocat
Multumesc Carmen pentru timpul acordat dilemei mele.
O zi frumoasa si tie!