Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... cum recuperez cheltuielile de judecata?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

cum recuperez cheltuielile de judecata?

Buna ziua!
Am castigat un proces impotriva unei institutii publice.
Intrebare: cum recuperez cheltuielile de judecata?(cu avocat, etc)
Multumesc!
Daca sentinta a devenit irevocabila, va adresati cu incredere unui executor judecatoresc pentru recuperarea tuturor cheltuielior ocazionate cu judecata.
In noul cod termenul "irevocabil" nu mai exista , pentru a putea recupera cheltuielile va putei adresa unui executor judecatoresc cu hotararea definitiva, dar trebuia sa scrieti in cererea de chemare in judecata ca doriti ca paratul in cazul in care castigati procesul sa va plateasca si cheltuielile de judecata cum ar fi taxa de timbru etc.Dar exista situatia in care instanta a omis sa se pronunte asupra cheltuielilor de judecata si va putei adresa cu o actiune in pretentii.