Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sesizare ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sesizare ITM

Vreau sa fac o sesizare la ITM ,pentru ca angajatorul refuza sa-mi elibereze in urma cererilor facute stagiul de cotizare pentru a putea beneficia de somaj.As dori sa stiu unde trebuie sa fac sesizarea la ITM Brasov sau la ITM Bucuresti?
Mentionez ca sediul firmei este in Bucuresti,iar eu am lucrat la punctul de lucru in Brasov.
Astept un raspuns.Va multumesc frumos.
1. Faceti sesizarea la ITM unde este inregistrata firma.
2. Angajatorul are obligatia de a va elibera adeverinta necesara, conform Codului muncii:
Art.34 (5) La solicitarea salariatului angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.
Art. 276. - (1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
b) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 34 alin. (5), cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei;
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
De asemenea, puteti cere sanctionarea contraventionala a angajatorului in baza Legii nr. 76/2002 pentru neeliberarea adeverintei cu stagiul de cotizare. Plangerea adresati-o ANOFM ca sa fiti sigura ca se solutioneaza in vreun fel. ( forul agentiilor de somaj din tara)