avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sesizare ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sesizare ITM

Vreau sa fac o sesizare la ITM ,pentru ca angajatorul refuza sa-mi elibereze in urma cererilor facute stagiul de cotizare pentru a putea beneficia de somaj.As dori sa stiu unde trebuie sa fac sesizarea la ITM Brasov sau la ITM Bucuresti?
Mentionez ca sediul firmei este in Bucuresti,iar eu am lucrat la punctul de lucru in Brasov.
Astept un raspuns.Va multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: pakos , utilizator 23:51, 26 Mai 2009
1. Faceti sesizarea la ITM unde este inregistrata firma.
2. Angajatorul are obligatia de a va elibera adeverinta necesara, conform Codului muncii:
Art.34 (5) La solicitarea salariatului angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.
Art. 276. - (1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
b) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 34 alin. (5), cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei;
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
De asemenea, puteti cere sanctionarea contraventionala a angajatorului in baza Legii nr. 76/2002 pentru neeliberarea adeverintei cu stagiul de cotizare. Plangerea adresati-o ANOFM ca sa fiti sigura ca se solutioneaza in vreun fel. ( forul agentiilor de somaj din tara)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajatorul refuza sa-mi elibereze anexa 14 dora14 dora14 BUNA ZIUA, AM FOST ANGAJATA PANA LA DATA DE 04 OCTOMBRIE 2011, RESTRUCTURARE POST CU TRIMITERE IN SOMAJ SI, FIRMA REFUZA SA-MI ELIBEREZE ANEXA 14. CE POT ... (vezi toată discuția)
Somaj MBH MBH Buna ziua, As dori sa stiu care este termenul de eliberare de catre angajator a actelor necesare obtinerii somajului.in cazul in care contractul de munca a ... (vezi toată discuția)
Dreptul la somaj C.Daniela C.Daniela Buna ziua, Ma aflu in urmatoarea situatie...in decembrie 2010 am fost concediata pe motiv ca se restrange activitatea, concediere care s-a facut in baza art ... (vezi toată discuția)