Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ajutor contestare pv L 61/91
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ajutor contestare pv L 61/91

Buna seara.
Faptele s-au petrecut dupa cum urmeaza: in data de 04.10.2014 ora 03.10 s-a prezentat un echipaj de politie in urma unui apel la 112. Mentionez ca in seara zilei de 03.10.2014 sarbatoream onomastica fiicei mele impreuna cu cativa colegi de-ai ei de facultate. Revenind la aceea ora, cand petrecerea era pe final si muzica nu mai era, agentul mi-a solicitat cartea de identitate ptr. a-mi nota datele personale intr-o agenda. Invitat fiind sa patrunda in incinta apartamentului ptr a face o constatare cat mai aproape de adevar( ramasesera vreo 5 dintre invitati) , acesta a refuzat. ( erau trei agenti ). Dupa 6 zile am primit prin posta o copie a unui proces verbal in care se spune ca am comis fapte prevazute la art. 2pct 26 si art. 2 pct 1 din legea 61/91 sanctionate de art. 3 alin 1 lit. ??? (nu inteleg, dar banuiesc ca este lit C si B) si agentul stabileste....... o amenda de 1000+400=1400 RON :O . Si agentul scrie......
La mentiuni: Nu am putut gasi martori datorita orei tarzii, apelantul fiind anonim.
La contravenient: Nu este de fata.
Totusi agentul cred ca s-a simtit jignit cand l-am intrebat daca a venit ...pe banii mei (fiind platitor de taxe si impozite) pana la acea locatie si la o ora asa de tarzie, el raspunzand ca suntem cu totii beti la acea ora. Agentul nu avea in dotare fonometru sau alcooltest.
Concluzie: POT si CUM sa fac sa fie lovit de nulitate acest PV conf art.16 al. 7 din Ordonanta Nr. 2/2001 ???
Alta intrebare: Cu ce algoritm a stabilit agentul cuantumul amenzii ??
"Scopul legii este de a asigura o protecţie efectivă a drepturilor contravenientului sancţionat în lipsă, în vederea evitării arbitrariului".(Trib. Braila recurs la Sentinţa civilă nr.2825/6 mai 2005 pronunţată de Judecătoria Brăila în dosar nr.337/2005, [ link extern ] )
In sfarsit astazi pe portal a aparut raspunsul ...Judecatoria admite plângerea contravenţională. Anulează procesul-verbal contestat. Dupa multe bariere puse de catre cei care sunt platiti si din banii mei (cum am spus de la inceput ) sa RESPECTE legile tarii si sa nu mai comita abuzuri. Domnii agenti ar trebui sa mai renunte la excesul de zel.
firintins a scris:

In sfarsit astazi pe portal a aparut raspunsul ...Judecatoria admite plângerea contravenţională. Anulează procesul-verbal contestat. Dupa multe bariere puse de catre cei care sunt platiti si din banii mei (cum am spus de la inceput ) sa RESPECTE legile tarii si sa nu mai comita abuzuri. Domnii agenti ar trebui sa mai renunte la excesul de zel.

Felicitari. Si eu ma lovesc de aceeasi situatie. Cum ai formulat contestatia si pe ce temei a fost pana la urma aprobata si anulat PV-ul?
Multumesc
firintins a scris:

In sfarsit astazi pe portal a aparut raspunsul ...Judecatoria admite plângerea contravenţională. Anulează procesul-verbal contestat. Dupa multe bariere puse de catre cei care sunt platiti si din banii mei (cum am spus de la inceput ) sa RESPECTE legile tarii si sa nu mai comita abuzuri. Domnii agenti ar trebui sa mai renunte la excesul de zel.

Salut. Ma aflu intr-o situatie identica. Cum ai formulat plangerea si pe ce temei ai obtinut anularea? Multumesc anticipat!