Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... evacuare abuziva din locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

evacuare abuziva din locuinta

Buna ziua,scriu acest mesaj pentru a afla daca se mai poate face ceva in urmatoarea situatie:in anul 1983 parintii mei s-au mutat in Bv din alt oras,au stat in chirie la casa,casa nationalizata,dar coproprieatri erau si doi din fiii proprietarilor de drept,care erau plecati in Germania(parintii).Parintii mei plateau chirie conform contractului de inchiriere la RIAL(fost ICRAL) cat si coproprietarilor. In '98 am fost dati in judecata si am primit citatie ca trebuie sa evacuam locuinta pentru ca urma sa se vanda altei persoane.Nu am evacuat atunci pentru ca procesul si-a urmat cursul,dar in 2001 procesul s-a terminat si am fost evacuati abuziv.Tin sa mentionez ca la data evacuarii 2001,contractul incheiat de noi cu ICRAL era valabil (pana in 2004),vanzarea si evacuarea facandu-se in mod abuziv,de asemenea ,persoana cu care am fost in proces (noul proprietar),a cumparat locuinta in baza legii 112 desi nu avea nici un fel de legatura cu proprietarii de drept,noi,ca si chiriasi,avand prioritate in cumpararea locuintei conform legii.Cand noi am vrut sa cumparam ,inainte de '98 ,ICRAL ne-a informat ca imobilul nu se vinde.
Acest imobil a fost cumparat in timp ce noi locuiam in el,legal,cu contract de inchiriere,ignorandu-se valabilitatea contractului si faptul ca aveam prioritate in cumparare.
Cel care a cumparat abuziv imobilul,si ne-a evacuat (eu atunci fiind minora) era o persoana cu studii, profesor,iar eu locuiam doar cu mama(parintii divortand),care avea un salariu mic,neputand sa apeleze la un avocat.
Ceea ce as vrea sa stiu este daca se pot cere acum daune morale,tinand cont de abuzul facut.
Multumesc.
piticaalina, utilizator
Din păcate s-a prescris dreptul la acțiune.
Nu aveti nici o varianta din pacate este prea tarziu.
nu prea inteleg ce inseamna,ca "s-a prescris dreptul la actiune..."
piticaalina, utilizator
adica orice pretentie civila trebuie ceruta in termen de 3 ani