Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare bucata teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare bucata teren

Buna ziua, m-ar interesa cateva informatii simple in legatura cu procedura de vanzare a unui teren. Problema este ca nu detin cartea funciara actualizata la zi, si detin doar jumatate din suprafata totala a terenului. M-ar interesa daca as putea sa-mi vand partea, si in situatia in care celalalt proprietar nu este de acord, unei persoane cu ceva mai ieftin si prin urmare sa se ocupe acesta de formalitati, iar eu sa ma oblig sa ii asigur tot suportul necesar in vederea rezolvarii actelor. Multumesc
OliviuBogdan, utilizator
Din pacate aduc din nou in discutie subiectul de mai sus. Nu am reusit sa rezolv partea cu cartea funciara. In vechea carte apare o casa care a fost daramata in urma unor calamitati naturale. Am inteles ca serviciu de urbanism din cadrul primariei ar trebui sa elibereze un certificat din care sa rezulte ca, imobilul nu mai exista. Aici s-au blocat toate demersurile. Cum as putea sa obtin acest certificat? Multumesc.
Depinde cum a fost daramata casa... normal ar fi sa fi cerut o autorizatie de demolare la primarie. Costa.
ei bine casa respectiva a fost demolata in urma unei inundatii undeva in anul 1970.
La prima vedere, autorizatia de demolare pare cea mai ieftina si rapida. Contactati un avocat sa se uite pe acte.
La primarie ce va spun?